Polifenoller Nedir?

Polifenoller bitkilerde bulunan doğal bileşiklerdir ve güçlü antioksidanlardır. Meyvelerde, sebzelerde, tahıllarda, kuruyemişlerde, baklagillerde ve çayda bulunurlar. En yaygın polifenollerden bazıları flavonoidleri ve fenolik asitleri içerir. Bu bileşikler, hücreleri çevresel hasardan korumak ve kronik hastalıkları önlemek de dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir.

Polifenollerin Sağlık Faydaları

Polifenoller, aşağıdakileri içeren potansiyel sağlık yararları açısından incelenmiştir:

  • Enflamasyonu azaltmak- Polifenoller antiinflamatuardır ve enflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir.
  • önleme hastalık– Polifenoller kanser, kalp hastalığı ve diyabet gibi kronik hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olabilir.
  • beyni geliştirmek işlev– Polifenoller, yaşa bağlı bilişsel gerilemeyi azaltmanın yanı sıra hafızayı ve konsantrasyonu geliştirmeye yardımcı olabilir.
  • iyileştirme sindirim– Polifenoller, bağırsakta sindirimi artırabilen iyi bakteri üretimini artırmaya yardımcı olabilir.
  • Azaltma yaşlanma– Polifenoller, kırışıklıklar ve yaşlılık lekeleri gibi yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Polifenol almak

Polifenoller, meyveler, sebzeler, tahıllar, kuruyemişler, baklagiller ve çay tüketerek veya diyet takviyeleri alarak elde edilebilir. Takviye almadan önce bir doktor veya beslenme uzmanı ile konuşmak önemlidir. Bireysel ihtiyaçlarınız için en iyi polifenol miktarı ve türü hakkında tavsiyelerde bulunabilir ve sizin için güvenli olduğundan emin olabilirler.

Polifenoller, bitkilerde bulunan faydalı bileşiklerdir ve çeşitli sağlık yararları ile bağlantılıdır. Bitki bazlı gıdalar tüketerek veya diyet takviyeleri alarak elde edilebilirler. Sizin için güvenli olduğundan emin olmak için takviye almadan önce bir doktor veya beslenme uzmanıyla konuşmanız önemlidir.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published. Website Field Is Optional.

YorumYour Message
AdYour Name
EmailEmail
WebsiteWebsite