Vitaminler ve mineraller

Vitaminler ve mineraller, vücudunuzun düzgün çalışması için ihtiyaç duyduğu temel besinlerdir. Hem vitaminler hem de mineraller vücudunuzun sağlıklı kalmasına yardımcı olmada rol oynar ve optimal sağlık için her ikisinin de yeterli miktarda alınması gerekir.

vitaminler

Vitaminler besinlerde bulunan organik bileşiklerdir. Büyüme ve gelişme, sağlıklı cilt, görme ve enerji üretimi gibi çeşitli işlevler için vücut tarafından küçük miktarlarda ihtiyaç duyulur. İki tür vitamin vardır – yağda çözünen ve suda çözünen.

  • Yağda çözünen vitaminlerA, D, E ve K vitaminleri gibi vücudun yağ dokularında depolanır ve ihtiyaç duyulduğunda kullanılabilir.
  • suda çözünen vitaminlerB ve C vitaminleri gibi vücutta depolanamayan ve her gün tüketilmesi gereken vitaminlerdir.

Mineraller

Mineraller, gıda ve çevrede bulunan inorganik elementlerdir. Vücudunuzun sağlıklı kemikler, dişler ve diğer dokuları korumasına yardımcı olurlar ve ayrıca enzimlerin ve hormonların üretimi için gereklidirler. En önemli mineraller şunlardır:

  • Kalsiyum kemiklerin ve dişlerin korunmasına yardımcı olur ve kalbinizin, kaslarınızın ve sinirlerinizin düzgün çalışmasına yardımcı olur.
  • Magnezyum vücudun kemik oluşturmasına ve enerji üretmesine yardımcı olur.
  • Potasyum vücuttaki sıvı dengesinin düzenlenmesine yardımcı olur.
  • Ütü vücudun kırmızı kan hücreleri üretmesine yardımcı olur.
  • Sodyum besinlerin emilimine yardımcı olur.

Yeterli vitamin ve mineral almak için meyve ve sebzeleri, kepekli tahılları ve proteinleri içeren dengeli bir diyete sahip olmak önemlidir. Ayrıca, yeterince egzersiz yapmak ve yeterince dinlenmek de önemlidir. Bazı vitamin ve minerallerin çok fazla veya çok az olması sağlık sorunlarına yol açabilir, bu nedenle her birinden yeterince almak önemlidir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Website Field Is Optional.

YorumYour Message
NameYour Name
EmailEmail
WebsiteWebsite