Yemek yemenin faydaları incir

11.000 yıl öncesine dayanan eski bir meyve olan incir, mevcut en besleyici yoğun süper gıdalardan biridir. İncir vitaminler, mineraller, antioksidanlar, lif ve diğer faydalı besinlerle doludur. Diyetinize incir ekleyerek elde edebileceğiniz sağlık faydalarından sadece birkaçı.

1. Önemli Besinlerin Kaynağı

İncir, kalsiyum, potasyum, magnezyum ve manganez gibi harika bir besin kaynağıdır. Sağlıklı kan pıhtılaşması ve kemik metabolizması için gerekli olan yağda çözünen bir vitamin olan K vitamini açısından da zengindirler. İncir, aynı zamanda, incir başına yaklaşık 2 gram ile iyi bir diyet lifi kaynağıdır. Lif, sizi tok tutmanıza yardımcı olur ve gelişmiş sindirim sağlığı ile ilişkilidir.

2. Yüksek Antioksidan İçeriği

İncir meyveleri, vücudunuzu serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan korumaya yardımcı olan moleküller olan antioksidanlar açısından zengindir. İncir, fenolik asitler ve flavonoidler dahil olmak üzere çeşitli önemli antioksidanlar içerir. Bu antioksidanlar iltihaplanmayı azaltabilir ve hücrelerinizi kronik hastalığa bağlı hasarlardan koruyabilir.

3. Kan Şekerini Düşürmeye Yardımcı Olabilir

İncir yemek, kan şekeri seviyenizi sabit tutmanıza yardımcı olabilir. Bir çalışma, incir yapraklarının karbonhidratların sindirimini baskılayarak kan şekerini düşürücü bir etkiye sahip olabileceğini bulmuştur. Ayrıca incirdeki lif, şekerin kan dolaşımınıza emilimini yavaşlatmaya da yardımcı olabilir.

4. Enflamasyonla Mücadeleye Yardımcı Olabilir

İncir, iltihapla savaşmaya yardımcı olabilecek zengin bir antioksidan bileşik kaynağıdır. Enflamasyon, diyabet ve kalp hastalığı dahil olmak üzere birçok kronik sağlık durumuna katkıda bulunur. İncirin ayrıca diyabetli kişilerde inflamasyon belirteçlerini azalttığı gösterilmiştir.

5. Prebiyotik Lif Açısından Zengin

Prebiyotik lif, bağırsaklarınızdaki dost bakterileri beslemeye yardımcı olan bir diyet lifi türüdür. İncir, bağırsaklarınızdaki yararlı bakterileri artırmaya yardımcı olabilecek mükemmel bir prebiyotik lif kaynağıdır. Bu, sağlıklı bir sindirim sistemini destekleyebilir ve iltihaplanmayı azaltabilir.

Çözüm

İncir, sağlıklı bir sindirim sistemini desteklemek, iltihaplanmayı azaltmak, kan şekeri kontrolünü iyileştirmek ve hücre hasarıyla savaşmak dahil olmak üzere birçok sağlık yararı sağlayabilen mükemmel bir süper besindir. İnciri diyetinize dahil etmek, sağlığınızı iyileştirmenin lezzetli ve besleyici bir yolu olabilir.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published. Website Field Is Optional.

YorumYour Message
AdYour Name
EmailEmail
WebsiteWebsite